Uncategorized

Rengi Solan, Kararan Takılarımızı Nasıl Temizleriz?

Bir önceki blog yazımızda takılarımızı kararmaktan nasıl koruruz onu yazmıştık ancak bazı takılarımız için artık çok geçse üzülmeyin. Bazılarını kurtarmak için hala umut var. Haydi lafı fazla uzatmadan uygulama adımlarına geçelim.

Altın Takılar için denenmiş onaylanmış bir yöntemle başlayalım.

Altın takılarımızı eski parlak günlerine kavuşturmak çok da zor değil. Hemen herkesin evinde olan iki malzeme; maden suyu ve bulaşık deterjanı bir kaseye koyup güzelce karıştırıyoruz. Takılarımızı bu suya koyup yaklaşık 25-30 dakika kadar beklettikten sonra yumuşak kıllı bir diş fırçasıyla fırçalayarak üstteki solmuş katmandan kurtuluyoruz. Sonrasında ılık suyla durulayıp iyice kurulamak yeterli olacaktır.

Gümüş Takılar için;

Yarım su bardağı beyaz sirke ve 2 yemek kaşığı karbonatı güzelce karıştırdıktan sonra takılarınızı 2-3 saat kadar bu karışımın içinde bekletmelisiniz. Sonrasında ılık suyla durulayarak ve ardından kurulayarak kullanmaya başlayabilirsiniz!

Bijuteri ve imitasyon takılar için;

Bijuteri takılar şüphesiz kuyum ve çelik takılara göre çok daha yoğun şekilde dış etkenlerden etkileniyor. Saklama koşulları ve kullanım şekli çok önemli olsa da uzun süreli kullanımlarda, matlaşma ve kararma görülebiliyor. Neyse ki çözüm basit. Gelin kararan takılar nasıl temizlenir görelim:

Malzemeler bir adet diş macunu ve diş fırçası. İşte bu kadar basit. Fırça yardımıyla az miktarda diş macunuyla takıyı fırçalarsanız farkı kendi gözlerinizle göreceksiniz. Aman dikkat durulama ve özellikle kurulama adımlarına uymazsanız takınızda paslanma veya tekrar kararma yaşanabilir.

Umarım bu bilgilerle çok sevdiğin takılarını kurtarabilirsin ama oldu da onlar için artık çok geçse, yeni çok seveceğin takılar için seni Kokoş Aksesuar’da bekliyoruz.