Uncategorized

Uzun Ömürlü Takı Kullanımı ve Takılarda Kararmayı Önlemek

takilarda-kararma-onlemek

Takı kullanmayı sevenlerin belki de takı alırken en çok sorduğu sorudur; ‘kararma yapar mı?’ Kuyum ve çelik takılarda kullanım süreleri oldukça uzun olsa da yine de yanlış kullanıma bağlı olarak, kararmalar yaşanabilir. Peki biz ne yapacağız da bu takılar kararmayacak dediğinizi duyar gibiyim. Birazdan size sıralayacağım yöntemlerle bijuteri takılarınızı da uzun süreli kullanabileceksiniz. Etkileyici değil mi?

  1. Takılarınızı muhakkak kimyasallardan uzak tutmalısınız. Parfüm, krem, deterjan, alkollü temizleyiciler, dezenfektan gibi maddelerin temasından kaçınılmalıdır. Bu maddeler temas ettiği yüzeylerde zamanla aşınma yaratacağından takılarda kararma veya renginde solma yaşanabilir.
  2. Takılarınızı kullanmadığınız zamanlarda, oksijenle temasını azaltmak iyi bir fikir olabilir. Kumaş keselerde veya takı kutularından muhafaza etmek yardımcı olacaktır. Böylece hem çizilmesinin, taşının düşmesinin hem de hızlı kararmasının önüne geçmiş olursunuz.
  3. Takılarınızı nemli ve ıslak yerlerden uzak tutmalısınız. Nem oranı yüksek yerlerde, takınızı kutusunda saklasanız dahi kararmasına engel olamazsınız. Temiz ve kuru alanlarda saklamak her zaman daha uzun ömürlü takılara sahip olmanızı sağlayacaktır.
  4. Bunların dışında tuzlu ve klorlu suyla teması durumunda hızlı bir şekilde kararabilir. Özellikle denize, havuza girerken takılarınızı çıkarmak en doğru yol olacaktır.
  5. Kararmaya neden olabilecek bir diğer etken de ürünlerin terle temasıdır. Terleme düzeyi ve kişinin terinin tuz oranı bile kararma oluşmasına neden olur. Bu durum kişiden kişiye değişkenlik gösterdiği için aynı ürünü kullanan iki kişinin, ürünü kullanma süresi farklılık gösterebilir.
  6. Bu maddeleri zaten biliyor ama uygulamada problem yaşıyorsanız size özel bonus bir öneri; şeffaf tırnak parlatıcısıyla veya sprey vernikle takını boyayabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken iki püf nokta var. Biri tabakanın ince olması diğeri ise iyice kuruyana kadar bir yere temas ettirmeden asılı halde bırakmanız.

Yukarıda saydığım maddeleri uyguluyor ancak yine de takılarınızdan uzun süreli kullanım için verim alamıyorsanız takılarınızı Kokoş Aksesuar’dan almadınız demektir. Siz de Kokoş Aksesuar’a gelin sınırsız seçenekle aksesuar modasını kucaklayın.

Bir sonraki yazımda sizlere kararmış bijuteri, çelik takı ve gümüş takılarınızı nasıl eski parlak günlerinize döndürebileceğinizi anlatacağım. O zamana kadar takipte kalın.